Йоана Илиева Спортен Икар

Йоана Илиева спечели „Спортен Икар“ за впечатляващо представяне през 2023 година

Йоана Илиева спечели наградата „Спортен Икар“ на Фондация „Български спорт“ за впечатляващо представяне през 2023 г. На тържествена церемония сабльорката ни беше отличена след изключително успешната си игра през последната година, в която пренаписа историята на българската фехтовка, спечелвайки историческо трето място на Световното първенство сабя жени в Милано. Освен това възпитаничката на фехтовална академия „Васил Етрополски“, под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов, извоюва шесто място на Европейското първенство за жени в Пловдив през юни, първо място на Европейското първенство за жени до 23 години в Будапеща през май и стана носителка на комплексната Европейска купа до 23 г. за 2023 година. Йоана извоюва и първо място от Световната купа с отбора на сабя жени през февруари в Ташкент. С женския отбор на сабя тя стигна и до 4 място на Европейското първенство в Краков през юни, до 5 място за Световната купа през ноември в Алжир и до 5 място за Световната купа в Атина през март. След отличната си игра през последните няколко години Йоана заслужено стана първата българка, част от топ 10 на световната ранглиста.

„Изключително съм щастлива да съм тук днес и да взема тази награда,“ каза сабльорката ни след церемонията. „Ще дам най-доброто от себе си, за да покажа, че не взимам тази награда случайно и да се виждаме всяка година тук. Медалът от световното първенство поставям като постижение на първо място, защото медал на световно първенство в олимпийска година е нещо може би по-трудно от медал на олимпиада.“

Преди дни Йоана Илева спечели второ място в дебютното издание на анкетата за „Спортист на София“.