Международния турнир по фехтовка “BURGAS CUP”

От 09.06 до 11.06 в спортна зала „Бойчо Брънзов“- гр. Бургас, се проведе дванайсетото издание на международния турнир по фехтовка “BURGAS CUP”. В състезанието се включиха състезатели от България, Украйна, Румъния и Турция. Турнирът се организира от Българската федерация по фехтовка, Община Бургас, Фехтовална академия „Васил Етрополски“ и Фехтовален клуб „Корсар“ – Бургас и с подкрепата на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим Велик Приорат България.

Първият ден на надпреварата започна с индивидуалните срещи при деца до 13 години, победителка при момичетата бе Ева Атанасова от „ЦСКА“- София, сребърното отличие спечели Мина Георгиева – „Пловдив БГ“, а бронзовите медали бяха за Теодора Янкова-„Пловдив БГ“ и Дидем Гюнер – Турция. При момчетата в тази възрастова група, победител е Зияарда Османагаоглу от Турция, сребърен медалист медалист е Александър Ене от Румъния, с бронзово отличие е Ивайло Андонов от „Олимпик“ – София и Стефан Томак от Румъния.

През втория ден, сили премериха момчетата и момичетата до 15 години. Победителка в тази възрастова група бе Мия Величко от Украйна във финала тя победи своята сънародничка Анна Суворова с 15 на 14 туша. На третото място останаха  Ирем Гюнер-Турция и Бриана Пелин-Румъния. При момчетата със златното отличие също се окичи представител на Украйна  Дмитрий Захребелнй, във финала той победи Михаел Ене от Румъния, бронзово отличие спечелиха Никола Миланов от „Корсар“ – Бургас и Кандениз Беррак –Турция.

Третия ден на състезанието, стартира с отборната надпревара при момичетата, в нея се включиха 11 отбора. До финалната четворка достигнаха три български отбора. В Борбата за бронзовото отличие „България 2“ в състав; Ралица Христова, Ева Атанасова, Мия Антонова и Ива Власева победиха „България 4“ в състав; Екатерина Чаушева, Мария Джалъзова, Катерина Микова и Вера Горина. Във финалния мач отбора на „България 1“(Николета Добрева, Габриела Георгиева, Диана Ангелова и Моника Николова) отстъпи от обора на Украйна с 40 на 45 туша, и спечели сребърните отличия.

Най-голямата радости през деня, донесе състава на „България 2“(Никола Меицов, Никола Миланов, Димитър Тончев и Никита Бонев), те се наложиха във финала над отбора на Турция и безапелационно спечелиха златните отличия с 45-34.

Турнира завърши с битките при най малките(деца до 11 години). Бъдещите шампиони показаха невероятен хъс за игра и желание за победи. При момичетата победителка е Дуру Кавзан-Турция, със сребърен медал остана Дидем Гюнер-Турция, бронзовите отличия са за София Цонева-„Ахил“ и Аисе Озбек-Турция. Златния медал при момчетата е за Селим Безчи, сребърното отличие спечели Петре-Марин Стелица от Румъния, а бронзовите медали са за Дарин Андреев от „Железник“-Ст. Загора и Рузгар Аяаз-Турция.

В индивидуалната надпревара, място в челната осмица завоюваха още представителите на ФА “Васил Етрополски“; Марина Василева, Николета Добрева, Моника Николова, Елия Александрова, Екатерина Чаушева и Борис Чапкънов