Емма Нейкова Иван Мандов сателитен турнир сабя Истанбул

Емма Нейкова и Иван Мандов с осми места на сателитния турнир на сабя в Истанбул

Отлично представяне записаха Емма Нейкова и Иван Мандов на силния сателитен турнир на сабя мъже и жени в Истанбул. Двамата български сабльори завършиха на 8 място със силна игра и непримирим дух за победа.

Иван Мандов стигна до осмото място в конкуренцията на 73 състезатели от 18 държави. Сабльорът ни излезе от групите под N 7 с 5 победи от 5 срещи и се класира директно за втори кръг от директните елиминации. В първата си среща, за място сред най-добрите 32, той победи Михаил Алпаидзе от Грузия с 15:12. В следващия двубой Мандов надделя над Ахмед Ферджани от Тунис с 15:11. В срещата за място в топ 8 фехтовачът ни отстрани Толга Аслан от Турция с 15:13. В двубоя за място на полуфиналите българинът отстъпи с 10:15 пред Кристиан Раб от Унгария, който стана шампион в надпреварата.

В турнира при мъжете участваха още 14 българи. След Иван Мандов най-добро класиране записаха Тодор Стойчев, завършил на 14 място и Никола Господинов – 15 място. В топ 32 влязоха и Димитър Лазов (19 място) и Христо Христов (28 място).

В турнира при жените на пътеките излязоха 73 сабльорки от 19 държави, а България беше представена от 8 състезателки. Най-добре се представи Емма Нейкова, която завърши на 8 място. В групите тя записа 5 победи и една загуба. В първия кръг от директните елиминации тя победи Рана Тугче Кая от Турция с 15:12. В следващия двубой, валиден за място сред най-добрите 16, сабльорката ни се наложи над Александра Куваева от Грузия с 15:14. В срещата за място в топ 8 Нейкова победи Айгерим Сарибей от Казахстан с 15:11. В двубоя за място на полуфиналите сабльорката ни отстъпи пред Лика Жижиейшвили от Грузия с 11:15.

В топ 32 влязоха още три българки: Кристина Миланова се класира 22-а, Белослава Иванова е 26-а, а Калина Атанасова е 30-та.