Йоана Илиева Ивайло Воденов олимпийски игри Васил Етрополски

Сабльорката Йоана Илиева: Вече усещам страх в моите съпернички

Във фехтовката, за да си добър, трябва постоянно да се променяш – признава Йоана Илиева, европейска шампионка за девойки на сабя. – Няма друг спорт, който да развива така бързината на реакцията и издръжливостта, но и да изостря мисленето.
Зад гърба си 18-годишната софиянка вече има солидна колекция от отличия. През 2019-а тя завършва сезона под №1 в световната ранглиста, и то при каките до 20 години, печели и бронз на мондиала в Полша, което се случва за първи в историята на женската ни фехтовка. А в края на февруари Йоана ликува със златото на континента на първенството също до 20 г. в Хърватия, което идва след 11 поредни победи.

„За това състезание отидох по-рано, за да се адаптирам, и всеки ден бях в залата, докато дойде моят ред – разказва възпитаничката на „Академия Васил Етрополски“. – Дори от вълнение се разплаках, когато едно момиче стана шампионка… Никой не вярваше, че мога да стана първа. Но този път бях изключително концентрирана. А когато спечелих титлата, не можех да осъзная какво съм постигнала.“

Всъщност Йоана среща емблемата на българската фехтовка още 9-годишна. Тогава Васил Етрополски е гост на коледно тържество на новоучредената на негово име академия.
„Въпреки че бях болна и с температура се включих в демонстрациите, а той след края дойде да ме поздрави – спомня си момичето. – Каза ми: „Браво, страхотно се представи!“. Тогава още не знаех кой е.“
После съдбата ги среща още няколко пъти, включително и на Европейската купа за кадети „Сабята на Етрополски“, на която Йоана става трикратна победителка.
„Винаги следи моите изяви пише ми, поздравява ме – казва Илиева. – Сега, когато спечелих европейската титла също много се зарадва. А когато съм била в САЩ на състезания, постоянно е с нас, разказва ни любопитни истории от неговата кариера. И това много ме зарежда и вдъхновява.“

Йоана е сред първите деца, които започват да тренират в академията на трикратния носител на Световната купа за мъже. Започва, когато е едва на 8 години. И макар че пробва таекуондо, лека атлетика и плуване, нито един от тези спортове не успяв да грабне момичето.
„Заниманията по фехтовка бяха много забавни, под формата на игри, и това много ми хареса – споделя Йоана. – Атмосферата беше невероятна…“

Тогава Илиева тренира при Весела Шаламанова, а когато вече „набира скорост“ е забелязана от националния селекционер Ивайло Воденов. Той става и неин личен треньор, с който постига най-големите си успехи до момента.
В началото семейството й било против да се занимава със спорт. „Все ми казваха: „Спортът няма да те храни, не можеш да се издържаш“, но сега вече всички ме подкрепят“, разкрива Йоана.
Но както кариерата на повечето спортисти, така и тази на Йоана тръгва с фалстарт. На първото си градско състезание тя губи още в първата среща, а на следващото вече е втора. Едва на 15 години става победителка. И така отличията започват да се нижат.

Но момичето разкрива, че освен тренировки на чисто специфичните особености на сабята, допълнително прави и общофизическа подготовка. „Приятно ми е да тичам, да съм във фитнеса, правя го с голямо желание“, казва тя.
Още при дебюта си на голямо първенство Йоана впечатлява с изявите си. 13-годишна заедно с треньора си отиват на световното до 17 г. в Узбекистан. И въпреки че противничките й са доста по-големи от нея българката успява да ги бие и завършва 9-та в крайното класиране.

„Беше огромен успех – признава тийнейджърката. – А през последните две години неизменно съм в световния елит. Вече усещам как противничките ми изпитват страх от мен. И американки, и рускини, и италианки гледат да играят срещу моята игра. Затова се старая винаги да променям нещо и да ги изненадвам всеки път. Радвам се, че се получи и на световното, и сега на европейското.“
А Запрян Ванчев, директор на Академията, пък признава, че освен талант и физически качества, шампионката притежава голяма упоритост, трудолюбие и мотивираност.

„Наскоро тренирах 14-годишни деца и Йоана също беше в залата наблизо – разказва Ванчев. – И когато им казах, че дадено упражнение с оръжието трябва да направят 1000 пъти, за да се научат да го прилагат правилно, имаше недоволство. Тогава Йоана мина и им каза: „Преди време моят треньор ме накара 100 пъти да повторя един елемент, а аз го направих 1000“. Затова й се получават нещата, защото е упорита и постоянна.“
През месец април Илиева ще се включи в следващото голямо предизвикателство за нея. Тя ще стартира на олимпийската квалификация в Мадрид . В надпреварата се очакват близо 30 състезателки от цял свят, а само победителката ще вземе квота за Токио 2020.

„Не е невъзможно – коментира шансовете й Ванчев. – Преди време Панчо Пасков спечели такава квалификация и отиде на олимпиада в Рио 2016, където би световния шампион на сабя.“
Редом с тренировките Йоана заляга и над учебниците. Тази година й предстои да завърши средното си образование в столичното 35-о училище с изучаване на чужди езици. „Първият ми език е френски, а вторият – руски, засега успехът ми е 5,50 – 5,60 – казва сабльорката. – Радвам се, че учителите ме разбират и се опитвам да оправдая доверието им.“

И отсега Илиева мисли за кариерата си след фехтовката, която също смята да е свързана със спорта.
„Искам да следвам в Националната спортна академия, но не треньорски профил, а да е в посока спортна журналистика, спортен мениджмънт“, разкрива тийнейджърката. – А в професионален план си пожелавам да стигна до още върхове и България да се гордее с моите успехи!“

Красимира Станкова, в. „Труд“